Greenseng – 'zielona wyszukiwarka’

Każde użycie internetowej wyszukiwarki Google przyczynia się do emisji 0,2 grama dwutlenku węgla i zużywa 0,0003 kilowatogodziny energii elektrycznej. Natomiast 'zielona wyszukiwarka' Greenseng szczyci się tym, że podczas korzystania z niej, emisja dwutlenku węgla i zużycie energii elektrycznej są neutralizowane przez CO2Stats (serwis oferujący usługę monitorowania i zarządzania oddziaływaniem witryn internetowych na środowisko). Przy okazji parę słów wyjaśnienia, o co w tym wszystkim chodzi i na czym owa usługa polega:

Internetowe strony www umieszczane są na serwerach i są wykorzystywane przez użytkowników komputerów, podłączonych do Internetu za pośrednictwem sieci. Te serwery, użytkownicy i sieci wymagają energii elektrycznej do ich funkcjonowania. Energia elektryczna jest w dużej mierze generowana przez spalanie paliw kopalnych takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz. Jeśli paliwa kopalne są spalane, dwutlenek węgla jest uwalniany do atmosfery, co jak wiadomo przyczynia się do niekorzystnych zmian klimatycznych.

Oprogramowanie CO2Stats monitoruje zużycie energii przez serwery, użytkowników komputerów i sieci które je łączą , w celu obliczenia ile energii jest potrzebne, aby witryna mogła być zaliczona do tzw. 'zielonych'.

Gdy witryny internetowe zostawiają większy 'ślad ekologiczny' niż założony plan, system CO2Stats realizuje zakup odpowiedniej ilości 'zielonej' energii (nawet jeżeli to kosztuje więcej niż klient zapłacił za energię). Energia kupowana jest tylko z farm wiatrowych, które są weryfikowane i kontrolowane przez organizacje non-profit oraz mają certyfikaty odpowiednich władz.

Przy okazji: mój vortal OZE - EnergieOdnawialne.pl - daje 'dobry przykład' i korzysta z usługi CO2Stats...
sie 26, 2009 by