Lawrence Lessig: 'Wolna kultura’

Termin 'wolna kultura' pojawiający się w tekście o 'Creative Commons' - zaciekawił mnie na tyle, że zagłębiłem się w lekturę znakomitej - jak się okazało - książki 'Free Culture', napisanej przez Lawrence'a Lessiga, profesora prawa na Uniwersytecie Stanforda i czołowego amerykańskiego działacza walczącego z istniejącym reżimem praw autorskich. Książka została wydana w 2004 roku, z jednoczesnym udostępnieniem jej treści w internecie, na warunkach pozwalających na niekomercyjne rozpowszechnianie i modyfikację. Polskie wydanie 'Wolnej kultury' miało premierę w internecie w kwietniu 2005 roku, w ramach inauguracji polskiej filii Creative Commons, a miesiąc później książka ukazała się nakładem Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych w księgarniach.

Intrygujący podtytuł 'W jaki sposób wielkie media wykorzystują technologię i prawo, aby blokować kulturę i kontrolować kreatywność' skłonił mnie do przejrzenia spisu treści oraz 'przedmowy' i 'wprowadzenia' - i już wiedziałem, iż tę pozycję będę musiał przeczytać 'od deski do deski' (jeśli można to tak ująć w przypadku 380-stronicowego pliku PDF...). Jak można przeczytać w internetowym wydaniu książki: 'Treść książki dostępna na jednej z licencji Creative Commons (by-nc-sa). Dozwolone rozpowszechnianie, przerabianie itp., o ile ma charakter niekomercyjny, podany jest autor i warunki licencji, a prace zależne są udostępniane na tej samej licencji'.
Plik PDF z książką Lawrence'a Lessiga 'Wolna kultura' zamieściłem do pobrania w dziale 'Download' (obok także podaję link do pliku).
sie 9, 2009 by