MATKA I OJCIEC

[Nowy felieton Włodzimierza Szpaka]

1. Taka oto rozmowa wywiązała się pewnego dnia przy obiedzie pomiędzy nią a nim:
On – Dlaczego kartofle posypałaś dziś pietruszką a nie jak zwykle koperkiem?…
Ona – Bo pietruszka jest lepsza…
On – Lepsza?… Jak to lepsza?…
Ona – Pietruszka ma więcej wartości odżywczych, zawiera duże ilości żelaza. Pani doktor kazała mi ją jeść, jak byłam w ciąży… z surową wątróbką…
On – I co z tego?… Mówiąc tak deprecjonujesz koperek, poniżasz go. Nie można tak. Wszystko i wszyscy są równi… Nie ma lepszych lub gorszych ras, kultur, systemów religijnych, orientacji seksualnych. Pomyśl o gejach, transwestytach, transseksualistach, osobnikach niebinarnych, z niepełnosprawnościami, mieszkańcach slumsów, gett, czarnych potomkach niewolników… Czy oni są gorsi od nas?… Nie! – Pietruszka jest lepsza – toż to język nienawiści… Jesteś rasistką, moja droga, nie da się ukryć… Wszystko zaczyna się od pietruszki, pamiętaj o tym.
Ona – Będę pamiętać.

2. Czytam, że we Włoszech w dokumentach tożsamościowych dzieci określenia m a t k a i o j c i e c zostaną zastąpione przez rodzic I, rodzic II (Włosi nie są w tym pierwsi). To już nie będzie mamy i taty?… Boże mój, dokąd my zmierzamy. Ma zniknąć Obraz Matki i Obraz Ojca?… Obecne we wszystkich kulturach świata, przebogate w znaczenia, wielowartościowe Obrazy mają zniknąć, bo nie pasują do jakichś obłąkańczych założeń ideologicznych.
„…Obrazy takie zbliżają ludzi w sposób skuteczniejszy i bardziej rzeczywisty niż język analityczny. W istocie, jeśli istnieje pełna solidarność rodzaju ludzkiego, można jej doświadczyć, można ją „urealnić” tylko na poziomie Obrazów” (M. Eliade „Obrazy i symbole”).

3. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wezwał w specjalnym rozporządzeniu szkoły w całym kraju do umożliwienia sportowcom transpłciowym uczestniczenia w zawodach sportowych w zgodzie z ich tożsamością płciową. W razie niepodporządkowania się szkoła może stracić finansowanie. Jan Tomaszewski, proszony o komentarz, oświadczył, iż jest to „początek końca sportu kobiet”. I trudno się z nim nie zgodzić.
Może organizowanie oddzielnych zawodów dla sportowców transpłciowych byłoby dobrym rozwiązaniem.

Włodzimierz Szpak

————-

PORTRETY RODZICÓW ALBRECHTA DÜRERA:

sty 29, 2021 by