Niedoceniany serwis 'Chomikuj.pl’…

Trafiłem dzisiaj przypadkiem do serwisu chomikuj.pl, 'guglując' w poszukiwaniu pewnego tytułu książkowego. Słyszałem wcześniej o tym polskim odpowiedniku zachodnich serwisów służących do wymiany plików, lecz - jak się okazało - nie doceniałem go; nie spodziewałem się zupełnie tego co zobaczyłem. Zdumiały mnie nieprawdopodobnie przepastne zasoby wartościowych plików, pracowicie zamieszczanych tam z nieznanych bliżej powodów i udostępnianych 'ludzkości' przez tajemniczych, anonimowych 'chomików'. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie towarzysząca temu 'procederowi' otoczka działań niezbyt zgodnych z obowiązującym prawem - albowiem pod dużym znakiem zapytania jest sprawa legalności udostępniania materiałów chronionych zapewne w większości prawem autorskim.

Niezależnie od mojej prywatnej oceny tego zjawiska (będąc w zdecydowanym konflikcie ze wspomnianymi, wysoce restrykcyjnymi założeniami prawa - z ubolewaniem, lecz jednak wskazuję na przysłowiowe 'dura lex sed lex'...) podziwiam użytkowników wspomnianego serwisu, takich jak np. p. Andrzej, właściciel konta 'Sarmatian', który 'zachomikował' 19563 pliki (!) zajmujące 1126973,5 MB. Przy czym nie ilość jest tu głównym powodem mojego zainteresowania a zawartość tego potężnego katalogu z multimedialnymi plikami, udostępnionymi dla wszystkich zainteresowanych - i to gratis.

Zbyt długo musiałbym katalog 'Sarmatian' opisywać, więc wspomnę tylko o wybranych 'losowo' działach:
New World Order - Teoria manipulacji (mnóstwo materiałów), Lądowanie na księżycu (!), ZZ 3- Zestaw eboków - autorzy różni czy ogromny Dział '06-Film'. Niezliczone ilości plików z tekstami książek o bardzo zróżnicowanej tematyce, wierszy, eBooków, filmów, audycji radiowych i telewizyjnych, muzyki etnicznej i tak dalej. Baaardzo polecam...
Sądzę, że serwis 'Chomik' na swych przepastnych serwerach posiada dużo więcej tak zaskakujących i ciekawych zasobów.

P.S. (parę godzin później)
Rzeczywiście, kolejne moje 'znalezisko' - 'Ambientt' - mimo dużo skromniejszych ilościowo zasobów (4214 plików - 50834,8 MB), znów zaskoczyło mnie zawartością: np. w dziale E-book/Rysunek znajduje się 'kopalnia' plików w rodzaju 'Anatomy for artists - Sarah Simblet.pdf', 'Bridgman's Complete Guide to Drawing from Life. Over 1000 Anatomical Drawings.pdf' czy 'the Grammar of Ornament [Owen Jones 1856 - 205p].pdf'. Podejrzewam, że zainteresuje to nie tylko studentów Akademii Sztuk Pięknych...

Bardzo interesujący jest sposób, w jaki właściciel konta 'Ambientt' zabezpieczył się przed ew. zarzutami o zamieszczanie plików chronionych prawem autorskim; tekst - mimo, iż jest dość długi - przytaczam w całości:

Zgodnie z polskim prawem ściągnięte pliki posiadające prawa autorskie można przechowywać na dysku przez 24h. Administrator tego chomiczka nie odpowiada za znajdujące się tu pliki. Jeśli chcesz pobrać pliki musisz po 24h (od momentu pobrania ich na dysk) skasować je ze swojego komputera! Pliki są tu umieszczone w celach edukacyjnych i promocyjnych.

Regulamin:
1) Pliki można ściągać jeśli ma się ich oryginał i ściągnięty plik będzie służył jako kopia zapasowa...
2) Możesz ściągać pliki nawet jeśli nie masz oryginału pod warunkiem że po 24 godzinach zostaną one usunięte
3) Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za pliki i za ich niepożądane działanie
4) Z pewnych kontrowersyjnych powodów, jeżeli jesteś związany w jakikolwiek sposób z jakimikolwiek organizacjami rządowymi lub pozarządowymi do walki z piractwem komputerowym lub jakąkolwiek inną grupą spełniającą takie funkcje, a także jeśli po prostu jesteś pracownikiem tych grup - NIE MOŻESZ przeglądać jak i ściągać żadnych plików umieszczonych w folderach!!!! Jeśli będziesz przeglądał lub ściągał zamieszczone tam pliki a nie spełniał wszystkich powyższych warunków - złamiesz międzynarodowe prawo do prywatności (Internet Privacy Act podpisany w 1995), co będzie znaczyło, że NIE MOŻESZ rościć prawa do ukarania żadnych osób lub firm które przetrzymują tu swoje pliki, nie możesz także sądownie ścigać żadnej z tych osób, włączając w to jej rodzinę, przyjaciół oraz wszystkich innych, którzy korzystali z zamieszczonych materiałów !!!


Z tego co można wydedukować (przeglądając internet) - nie jest to tekst spreparowany przez prawnika znającego się na rzeczy, lecz w tak wielu miejscach można ów 'regulamin' spotkać, że należałoby podejrzewać sporą skuteczność w zniechęcaniu potencjalnych 'antypiratów' do bliższych kontaktów z właścicielami takich zasobów...
sie 30, 2009 by