WolneLektury.pl i CzytamySluchajac.pl

Biblioteka internetowa z lekturami szkolnymi WolneLektury.pl to projekt realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska. Działa od 2007 roku i udostępnia w swoich zbiorach lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i które trafiły już do domeny publicznej a więc te, które wyszły już spod działania prawa autorskiego. Projekt Wolne Lektury jest całkowicie niekomercyjny i realizowany pro publico bono. Wszystkie teksty książek ze stron Wolne Lektury (w postaci plików html, pdf, txt) dostępne są poza restrykcjami prawa autorskiego i można je swobodnie wykorzystywać bez żadnych warunków.

Jak można przeczytać w tekście 'O projekcie Wolne Lektury' - Domena publiczna to rodzaj skarbca kultury, wspólnego dobra, z którego wszyscy mogą korzystać na równych prawach, bez ograniczeń i opłat. Istnienie domeny publicznej jest gwarantem dostępu do dóbr kultury, ten zaś jest naszym obywatelskim prawem zapisanym w konstytucji.
Choć zasadą jest, że po jakimś czasie wszystkie dzieła mają zasilić domenę publiczną, to czas działania polskiego prawa autorskiego został w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacznie wydłużony. Jeszcze na początku lat 90. było to 25 lat od śmierci autora, potem ten czas wydłużono na 50 lat, dziś jest to już lat 70. To oznacza, że wielu pozycji z ministerialnych list lektur nie będziemy mogli udostępnić jeszcze przez wiele lat. Dopiero w 2020 roku opublikujemy utwory Marka Hłaski i Witolda Gombrowicza. Powieści Kuncewiczowej zasilą domenę publiczną w roku 2060, a poezje Miłosza w 2075 roku.


Mimo, iż hasło przewodnie projektu sugeruje, iż zajmuje się wyłącznie lekturami szkolnymi - wydaje mi się, że z udostępnianych utworów literackich chętnie skorzysta wiele z osób które tam trafią, ponieważ można znaleźć zaskakująco dużo tytułów które warto przeczytać po raz kolejny. Albo... posłuchać!
Nadzwyczaj pożytecznym uzupełnieniem Wolnych Lektur jest projekt towarzyszący: Czytamy Słuchając. Są to to profesjonalne nagrania tekstów literackich ze zbiorów szkolnej biblioteki internetowej Wolne Lektury. Nagrania dostępne są na wolnej licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.PL - w formatach MP3, Ogg Vorbis oraz w systemie DAISY (obecnie jedyny uznany na całym świecie format udostępniania książek dostosowany do kompetencji osób niewidomych i słabowidzących - program do odtwarzania książek w systemie DAISY dostępny jest na stronie www.daisy.org).
Nagrania opublikowane na tej stronie wolno kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać; a także tworzyć utwory zależne na warunkach postanowienia licencji które dostępne są pod adresem: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/legalcode .
Nagrania tekstów literackich realizowane są przede wszystkim przez znanych aktorów i reżyserów młodego pokolenia ze Stowarzyszenia Twórców Sztuk Wszelkich im. S. I. Witkiewicza - m.in. Roma Gąsiorowska, Leszek Żurek, Paweł Paprocki i Gosia Kozera). (aktualnie strony www brak)
sie 24, 2009 by