ZAIKS: jak legalnie korzystać z utworów

Ostatnio sporo czytam i piszę na temat praw autorskich. Mam też okazję aby zrelacjonować moje kontakty ze Stowarzyszeniem Autorów ZAIKS, ponieważ napisałem do nich maila - z pytaniem o koszty jakie należy ponieść w przypadku udostępniania na niekomercyjnej stronie www utworów muzycznych w całości lub we fragmentach, tylko do odsłuchu z 'playera'. Po dwóch miesiącach (!) oczekiwania na odpowiedź upomniałem się - pytając grzecznie: "Jak przestrzegać prawo autorskie, skoro nie ma gdzie się dowiedzieć, jak je interpretować?" Tego samego dnia odpowiedź otrzymałem:

"Aby legalnie korzystać z utworów należy uzyskać zgodę uprawnionych twórców lub ich następców prawnych oraz opłacać wynagrodzenie autorskie. W przypadku publicznego udostępniania na stronie www całych utworów tylko do odsłuchu wysokość wynagrodzenia wynosi 100 PLN miesięcznie za pierwsze 20 utworów i 5 PLN miesięcznie za każdy następny utwór. W przypadku zaś udostępniania fragmentów utworów - 0,20 PLN za jeden utwór miesięcznie, jednak nie mniej niż 100 PLN miesięcznie."

Muszę przyznać, że takiej sytuacji nie dziwię się, iż powstał ruch 'infoanarchistów' a internauci wymieniają się plikami nie zważając na copyrighting... Absurdalność owego "nie mniej niż 100 PLN miesięcznie" jest porażająca. Ciekawe, czy oprócz kwoty 1 zł. miesięcznie, należnej za udostępnienie pięciu fragmentów utworów - pozostałe 99 zł. trafia również do kieszeni autorów? O ile jeszcze można by było pokusić się o legalne umieszczenie fragmentów kilku utworów (np. ilustrujących artykuł na prywatnej stronie www) i płacenie ZAIKS-owi tych paru złotych rocznie - o tyle 1200 PLN za coś takiego jest żądaniem wręcz kuriozalnym, po prostu nie do spełnienia!

Trzeba będzie zastanowić się nad prawną interpretacją "przypadku publicznego udostępniania", bo może praktyki stosowane przez internautów w serwisach przechowujących pliki, polegające na proponowaniu zainteresowanej plikami osobie hasła dostępu do zasobów, są właśnie sprytnym, żeby nie powiedzieć genialnym, sposobem na "obejście" wymogów, narzucanych przez ZAIKS? :)
paź 14, 2009 by